راهکارهای نوین برای الکترونیکی شدن تجارت شما

برای کسب اطلاعات بیشتر با ما تماس بگیرید.

02122892416

اینستاگرام یا وب سایت؟

مقدمه

برای شروع یک کسب و کار جدید دیگر نیازی نیست که به فکر اجاره و خرید مغازه باشید چرا که با پیشرفت علم و تکنولوژی برای فعالیت در هر زمینه‌ای بدون نیاز به مغازه و ملک می‌توانید در دنیای اینترنت نیز فعالیت داشته باشید. وب سایت‌ها و شبکه‌های اجتماعی فقط برای سرگرمی و وقت گذرانی نیستند بلکه بسیاری از مردم کسب و کار خود را در هر زمینه‌ای که باشد به وب سایت‌ها و شبکه‌های اجتماعی انتقال داده‌اند و حتی موفق‌تر از قبل نیز هستند. وب سایت‌ها و شبکه‌های اجتماعی از جمله اینستاگرام که می‌توان گفت تنها شبکه‌ی اجتماعی در ایران است، امروزه مورد پسند تمامی کاربران قرار گرفته و بیشتر مردم کسب و کار خود را به آن منتقل کرده‌اند.

از آنجایی که سایت و اینستاگرام دو ابزار محبوب برای راه اندازی و تقویت کسب و کارهای مختلف می‌باشد خیلی از افراد درگیر این شده‌اند که کدام یک از این دو برایشان مفید است و برای موفق شدن در کسب و کار خود باید کدام یک را انتخاب کنند. ما در این مطلب سعی خواهیم کرد که در مورد این دو ابزار صحبت کرده و مزایا و معایب این دو را بررسی کنیم.

وب سایت

امروزه داشتن سایت کار سختی نیست و هر کس می تواند بر اساس بودجه‌ی خود سایت مخصوص کسب و کار خود را راه اندازی کند. داشتن سایت برای هر کسب و کاری جز ملزومات آن به شمار می‌آید و یکی از راه‌های توسعه و رونق بخشیدن به کسب و کار است. برای آشنایی بیشتر با وب سایت بهتر است ابتدا مزایا و معایب آن را بررسی کنیم.

اینستاگرام یا وب سایت؟

مزایای وبسایت

در حالت کلی یک وب سایت سرشار از مزایای مختلفی است که می‌تواند به شما در رونق بخشیدن کسب و کارتان کمک کند. از جمله مهم‌ترین این مزایا عبارتند از:

حرفه‌ای نشان دادن کسب و کار

اگر کمی دقت کرده باشید خواهید دید تمامی کسب و کارهای حرفه‌ای و معروف در سراسر دنیا یک وب سایت مخصوص و حرفه‌ای برای فعالیت خود راه اندازی کرده‌اند و حتی در سایه‌ی این وب سایت توانسته‌اند روزبه‌روز کسب و کار خود را توسعه دهند. پس بهتر است بدانید برای اینکه کار خود را رونق داده و خود را حرفه‌ای نشان دهید به یک وب سایت تخصصی در حوزه‌ی فعالیت‌تان نیاز دارید.

دسته بندی و نظم دادن به اطلاعات

در هر زمینه‌ای که بخواهید فعالیت کنید یکسری اطلاعات و محصولاتی دارید که به مخاطبان خود ارائه می‌دهید. با داشتن یک وب سایت می‌توانید این اطلاعات را دسته بندی کرده و به آن‌ها نظم دهید تا مخاطبانتان سریع‌تر و راحت‌تر بتوانند به آن‌ها دسترسی پیدا کنند و هر چقدر که مخاطب بتواند راحت‌تر محصول و یا اطلاعات مد نظر خود را پیدا کند بیشتر به سمت کسب و کار شما روی می‌آورد و حتی مشتری دائمی شما نیز می‌شود.

اعتماد سازی

هر چقدر که شما به کسب و کار خود ارزش بیشتری داده و سعی بر توسعه‌ی آن داشته باشید و یک سایت مخصوص برای آن طراحی کنید به همان میزان نیز اعتماد مخاطبان‌تان به شما بیشتر می‌شود و با مدیریت بهتر سایت خود می‌توانید اعتماد مخاطبین خود را بیشتر جلب کنید.

انجام خودکار تمامی فرآیندها

در دنیای واقعی برای رونق دادن به کسب و کار خود باید تمامی کارها را خودتان انجام داده و تمامی خدمات و اطلاعات را خودتان به مخاطب ارائه دهید، ولی در وب سایت این امکان وجود دارد که تمامی این فرآیندها به صورت خودکار انجام شده و در هر ساعت از شبانه روز که مخاطب به سایت شما مراجعه کند می‌تواند از امکانات سایت بهره‌مند شود.

معایب وب سایت

مزایا و ویژگی‌های مهم  وب سایت را بررسی کردیم و دیدیم که برای هر کسب و کار راه اندازی سایت جزء ملزومات به شمار می‌آید ولی در کنار همه‌ی این‌ها معایبی نیز دارد که در صورت مدیریت بهتر می‌توانید این‌ها را نیز پشت سر گذاشته و یک وب سایت برای کسب و کار خود راه اندازی کنید.

نیاز به سرمایه گذاری دارد

یکی از موارد مهم در سایت این است که راه اندازی سایت نیاز به سرمایه‌گذاری دارد ولی برای کسی که می‌خواهد روز به روز در کارش پیشرفت داشته باشد این مورد نمی‌تواند مشکل بزرگی به حساب آید چرا که سایت یک سرمایه گذاری بلند مدت محسوب می‌شود.

نیاز به تولید و مدیریت محتوا دارد

در سایت برای ارائه‌ی اطلاعات و خدمات به مخاطبان، شما نیاز به تولید و مدیریت محتوا دارید و برای بهتر دیده شدن سایت خود باید محتوایی خوب داشته باشید. برای اینکار افراد حرفه‌ای در این زمینه فعالیت دارند و شما می‌توانید این کار را به آن‌ها بسپارید.

اینستاگرام

در هر کسب و کاری استفاده از شبکه‌های اجتماعی اهمیت زیادی دارد و در ایران هم تنها شبکه‌ی اجتماعی موجود، فعلاً اینستاگرام می‌باشد. امروزه می‌توان گفت صاحبین تمامی کسب و کارها برای رونق بخشیدن و بهتر دیده شدن کسب و کار خود از پیج‌های اینستاگرام استفاده می‌کنند. 

اینستاگرام یا وب سایت؟

مزایای اینستاگرام

اینستاگرام نیز دارای مزایای زیادی می‌باشد که بخاطر همین مزایا باعث جذب میلیون‌ها نفر به خود شده ‌است. در اینجا به بررسی مهم‌ترین آن‌ها می‌پردازیم:

  • دسترسی آسان افراد به اینستاگرام
  • بازاریابی کم هزینه و راحت
  • رایگان بودن راه اندازی آن

معایب اینستاگرام

اینستاگرام در کنار مزایای بسیار خوب، معایبی نیز دارد که باعث می‌شود افراد به فکر راه اندازی سایت برای کسب و کار خود باشند. چند مورد از مهم‌ترین این معایب را بررسی می‌کنیم:

احتمال فیلتر شدن اینستاگرام

در ایران در بیشتر مواقع شب خوابیده و صبح می‌بینیم که شبکه‌های اجتماعی محبوب فیلتر شده‌اند پس به همین دلیل نمی‌توانیم اعتماد زیادی به این شبکه‌ها داشته باشیم.

عدم وجود ابزارهای مدیریتی

اینستاگرام با وجود امکانات زیادی که دارد باز هم ابزارهای مدیریتی آن کم بوده و صاحبان کسب و کارها نمی‌توانند به خوبی پاسخگوی نیازهای مخاطبان خود باشند. 

امکان هک شدن پیج

یکی از معایب مهم اینستاگرام این است که افراد حرفه‌ای می‌توانند پیج شما را هک کرده و با تغییر کد کاربری و رمز عبور تمامی زحمات شما را به باد دهند.

عدم انجام خودکار فرآیندها

در اینستاگرام بعضی از فرایندها مانند خرید پکیج‌های مختلف، پیدا کردن اطلاعات و … بصورت خودکار قابل انجام نیستند و افرادی به عنوان ادمین پیج باید این کارها را انجام دهند در صورتی که در سایت همچین مشکلی وجود نداشته و تمامی این کارها بصورت خودکار در حال انجام می‌باشند.

ارائه‌ی راه حل

سایت و اینستاگرام دو ابزار کاملاً جدا از یکدیگر هستند و مقایسه‌ کردن آن‌ها شاید کار درستی نباشد. با این حال با آشنایی بیشتر با مزایا و معایب هر کدام به این نتیجه می‌رسیم که اینستاگرام و وب سایت می‌توانند مکمل یکدیگر بوده و برای رونق و توسعه‌ی کسب و کارتان بهتر است از هر دو‌ی آن‌ها استفاده کنید.

اگر به مشاوره، آموزش و خدمات طراحی وب سایت نیاز دارید