راهکارهای نوین برای الکترونیکی شدن تجارت شما

برای کسب اطلاعات بیشتر با ما تماس بگیرید.

02122892416

ثبت دامنه

مقدمه

با گسترش فضای اینترنت و آشنایی مردم با اهمیت و کاربردهای آن، امروزه بسیاری از افراد برای توسعه و رونق کسب و کار خود دنبال راه اندازی سایت هستند. برای طراحی سایتی حرفه ای و خوب برای کسب و کار خود اولین کار این است که برای سایت خود آدرسی مناسب انتخاب کنیم. همانطور که شما برای رفتن به یک مکان ابتدا به آدرس و لوکیشن آنجا نیاز دارید، در فضای اینترنت نیز برای دسترسی به یک سایت ابتدا به اسم و آدرس سایت، یعنی دامنه نیاز خواهید داشت.

در فضای اینترنت میلیون‌ها سایت مختلف وجود دارد که هر کدام از این سایت‌ها آدرسی اختصاصی دارند که با اعداد خاصی که به آنها IP گفته می‌شود مشخص می‌شوند. اما مسئله این است که به خاطر سپردن این اعداد کار آسانی نبوده و شما نمی‌توانید برای دسترسی به یک سایت IP آن را حفظ کرده و در مرورگر خود وارد کنید. پس به همین دلیل نام دامنه برای حل این مشکل ایجاد شد و شما می‌توانید با انتخاب مناسب اسم دامنه به راحتی وارد وب سایت خود و یا وب سایت مورد نظر شوید.

دامنه چیست؟

دامنه یا همانDomain  ،آدرس وب سایت می‌باشد که افراد برای بازدید و دسترسی به وب سایت  اسم دامنه را در مرورگر خود وارد می‌کنند. در واقع اگر وب سایت شما را یک خانه تصور کنیم نام دامنه آدرس خانه‌ی شما خواهد بود. پس برای بازدید از یک سایت دیگر نیازی نیست که شما یک سری اعداد طولانی را وارد کنید چرا که می‌توانید با وارد کردن نام دامنه در مرورگر خود وارد سایت شوید.

به عنوان مثال دامنه‌ی شرکت راهکار گستران  rahkargostaran.ir می‌باشد.

انواع دامنه

دامنه در حالت کلی از دو بخش تشکیل می‌شود که بخش اول نام دامنه و بخش دوم پسوند آن است. دامنه‌ی هر سایت منحصر به فرد و یکتا می‌باشد یعنی آدرس هر سایتی که شما تا به حال آن را دیده‌اید فقط مخصوص آن سایت بوده و هیچ کس نمی‌تواند اسمی همانند آن را برای سایت خود ثبت کند. پس دامنه‌ها بنا بر اسم‌ها  و پسوندهای مختلف انواع متفاوتی دارند.

ثبت دامنه
نام دامنه

بخش اول دامنه، اسم دامنه می‌باشد که اهمیت زیادی دارد چرا که وقتی به درستی انتخاب شده و نکات مربوط به آن رعایت شود، می‌تواند برای همیشه در ذهن مخاطبان حک شده و بازدید از سایت شما را افزایش دهد. همان طور که گفتیم انتخاب اسم دامنه دارای اهمیت زیادی بوده و باید برخی نکات مهم را در رابطه با آن رعایت کنیم در این جا به چند مورد از مهم‌ترین آنها اشاره می‌کنیم.

کوتاه، مختصر و مفید باشد

درانتخاب نام دامنه مهم‌ترین نکته این است که هرچقدر نام دامنه شما ساده‌تر و کوتاه‌تر باشد اشخاص بهتر می‌توانند آن را به خاطر سپرده و از آن استفاده کنند. پس توجه داشته باشید که هر چقدر نام دامنه شما کوتاه، صریح، ساده و روان باشد بازدید از سایت شما نیز  افزایش یافته و مردم راحت‌تر می‌توانند سایت شما را پیدا کنند. همانطور که وقتی آدرس مکانی هر چقدر ساده بوده و در جای راحتی باشد پیدا کردن آن نیز آسان می‌شود.

از اعداد و علائم استفاده نکنید

یکی از نکات مهم در انتخاب نام دامنه این است که در آن از علائم و اعداد استفاده نکنید چرا که در بخاطر سپردن توسط مخاطبان دچار مشکل می‌شوید.

دامنه‌ی مناسب :  rahkargostaran.ir

دامنه‌ی نامناسب :  rahkar-gostaran3.ir

متناسب با نوع فعالیت شما باشد

نام دامنه باید متناسب با نوع فعالیت و کسب و کار شما باشد چرا که اگر این دو کاملاً جدا از یکدیگر باشند مخاطب در یادآوری آن دچار مشکل شده و در نتیجه بازدید از سایت شما کاهش پیدا می‌کند.

حروف انگلیسی و لاتین باشند

توجه داشته باشید که در انتخاب  اسم دامنه از حروف  فارسی استفاده نکنید و اگر اسم فارسی در نظر دارید آن را به لاتین بنویسید. حتی می‌توانید از کلمات معنی دار انگلیسی نیز در اسم دامنه‌ی خود استفاده کنید.

منحصر به فرد باشد

اسمی  که برای دامنه‌ی خود انتخاب می‌کنید را حتماً در مرورگر خود سرچ کنید تا متوجه شوید که همانند اسم‌های دیگر سایت‌ها نباشد. هر چقدر که اسم شما منحصر به فرد و خاص باشد به همان اندازه سایت شما جذاب و پربازدید می‌شود. حتما سعی کنید قبل از انتخاب نام دامنه،  اسم‌های رقبای خود را نیز بررسی کنید تا شبیه آن‌ها نباشد.

پسوندهای دامنه

همانطور که گفتیم بخش دوم دامنه، پسوند آن است. پسوندها دارای انواع مختلفی هستند که هر کدام معانی و مفاهیم مخصوصی دارند. پسوندها در در حالت کلی به ۳ بخش تقسیم می‌شوند:

  •  پسوندهای عمومی
  • پسوندهای اختصاصی
  •  پسوندهای دامنه ملی

که هر کدام از این‌ها نیز برای خود زیر مجموعه‌‌ی مخصوصی دارند که ما به بررسی این زیرمجموعه‌ها خواهیم پرداخت.

.ir

پسوند ir جز پسوندهای دامنه ملی می‌باشد که همان طور که از اسم آن نیز مشخص است هر کشور برای خود این دامنه را دارد. به عنوان مثال دامنه ملی کشور ترکیه tr می‌باشد. همانطور که گفتیم این دامنه متعلق به کشور ایران بوده و تاکنون بیشتر از یک میلیون سایت با این پسوند ثبت شده است.

.com

دامنه  com جز پسوندهای عمومی بوده که مخفف کلمه commercials  می‌باشد. این پسوند بیشتر مناسب فعالیت‌های تجاری بوده و از جمله رایج ترین پسوندها می‌باشد.

.net

دامنه net  نیز مانند دامنه com جزو پسوندهای عمومی بوده و به معنای network  می‌باشد. این پسوند جزء محبوب‌ترین پسوندها در بین فعالیت‌های تجاری است.

.org

این پسوند مخفف کلمه‌ی organization است  که مخصوص ارگان‌ها می‌باشد و برای شرکت‌ها و موسسات خصوصی که دارای مدارک احراز هویت می‌باشند فراهم شده است.

.biz

دامنه‌ی biz جزء پسوندهای اختصاصی بوده و همانطور که از نام آن نیز مشخص است بطور کاملاً اختصاصی برای سازمان‌ها و افراد با فعالیت‌های مشخص ارائه می‌شود. پسوند بیز مخفف کلمه‌ی Business  بوده و محبوبیت خاصی در بین کسب و کارهای تجارت الکترونیک دارد.

 

ضمانت بازگشت وجه

ریسک همکاری را برای شما صفـــر% میکنیم!اگر تا 7 روز کاری از خدمات دریافتی ناراضی بودید مبالغ پرداختی را با 😊 عودت می دهیم!

پشتیبانی رایگان

پشتیبانی از 6 تا 12 ماه بصورت "رایـگان" بسته به نوع خدمات دریافتی، از 6 تا 12 ماه کـاملا رایگان پشتیبان شما خواهیم بود

ارائه خدمات بر اساس نیاز شما

نیازسنجی یعنی اولین قدم!افتخار ماست که قبل از ارائه هر خدمتی، نیازهای شما را واقعا بررسی میکنیم

مشاوره رایگان

آموزش رایگان برای بهره وری بالاتردریافت مشاوره و آموزش اصولی در راستای استفاده از خدمات، حق هر کارفرماییست، حق شما را ضایع نمیکنیم!!!

ارائه خدمات در اسرع وقت

وقت شما ارزشمندترین دارایی شماستقدردان وقت ارزشمندی که در اختیار ما قرار می دهید هستیم و در اسرع وقت به تعهدات خود عمل میکنیم

خدمات پشتیبانی 7/24

7 روز هفته 24 ساعت شبانه روزخیالتون راحت، چون ما روزهای تعطیل و حتی خارج از ساعات اداری پشتیبان شما هستیم!

اگر به مشاوره، آموزش و خدمات طراحی وب سایت نیاز دارید