راهکارهای نوین برای الکترونیکی شدن تجارت شما

برای کسب اطلاعات بیشتر با ما تماس بگیرید.

02122892416

طراحی رابط کاربری و تجربه کاربری

مقدمه

رابط کاربری (UI) مجموعه‌ای از صفحات و عناصر بصری مانند دکمه‌ها و نمادهاست که شخص را قادر به تعامل با یک محصول یا خدمات می‌کند.

تجربه کاربر (UX) تجربه‌ی درونی است که شخص هنگام تعامل با هر کدام از محصولات و خدمات یک شرکت تجربه می‌کند.

تجربه‌ی کاربری UX

UX مخفف کلمه‌ی User Interface Design  می‌باشد که به معنی طراحی تجربه‌ی کاربری است. به عبارتی UX  یا طراحی تجربه‌ی کاربری، حالات و رفتارهایی است که کاربر هنگام تعامل با هر کدام از محصولات و خدمات یک سایت تجربه می‌کند. به هر میزان که محیط سایت زیبا و کاربردی طراحی شود، کاربران نیز احساس خوبی نسبت به سایت پیدا می‌کنند و در نتیجه بازید از سایت بالا رفته و کاربر تبدیل به مخاطب همیشگی شما می‌شود. یکی از وظایف مهم طراحUX ، ایجاد و فراهم کردن محیطی زیبا و کاربردی برای کاربران می‌باشد. چند مورد از کارهایی که طراح ux  انجام می‌دهد عبارتند از:

 • منو در کجای صفحه قرار گیرد
 • وبلاگ‌ها و خدمات کجا قرار گیرند
 • تعیین مکان انواع باکس‌ها
 • ارائه‌ی سرویس‌های کاربردی
 • دسترسی مناسب

اهداف UX

یکی از وظایف و اهداف مهم طراح  UX  ایجاد و فراهم کردن محیطی زیبا و کاربردی برای کاربران می‌باشد. در طراحی UX  هدف، افزایش رضایت کاربر یا مشتری از محصول و خدمات می‌باشد. در واقع طراحی  UX   سعی دارد که صفحات مختلف سایت را به گونه‌ای طراحی کند که کاربران در حین استفاده از سایت سردرگم نشده و بر روی افزایش تجربه‌های یک کاربر در محصولات و خدمات تاثیر مثبت بگذارد. UX  سعی می‌کند کاربر را به مشتری و مشتری را مشتری وفادار تبدیل کند.

در حالت کلی طراح UX  صفحات و محصولات را به سلیقه‌ی شخصی خود طراحی نمی‌کند بلکه جنبه‌های عاطفی، احساسی و رفتاری کاربر را مورد توجه قرار داده و اولویت آن سلیقه، رفتار و فرهنگ مخاطبان می‌باشد. بنابراین برای اینکه طراحی تجربه‌ی کاربری موفقی داشته باشیم نیازمند این هستیم که دید کلی نسبت به محصول داشته و به تمامی تخصص‌های به کار رفته در سیستم مسلط باشیم.

طراحی رابط کاربری و تجربه کاربری

رابط کاربری  UI

رابط کاربری (User Interface) یا همان UI، بخشی دیدنی و قابل لمس از یک سیستم است که کاربر مستقیماً با آن مواجه شده و لمسش می‌کند. به عبارتی UI  طراحی طرح، رنگ، شکل و… آیکون‌ها و منوهایی که UX  طراحی کرده را شامل می‌شود و بخش‌هایی از سایت را که کاربران دیده و لمس می‌کنند را طراحی کرده و با طرح‌های گرافیکی و پیاده کردن آن‌ها  در سایت سر و کار دارند در حالت کلی طراحان بر روی نحوه‌ی ارائه‌ی محصول تمرکز کرده و سعی دارند که با ارائه‌ی طرحی زیبا باعث ارتباط بیشتر کاربر با محصول شوند.

برای هر رابط کاربری دو ساز و کار تعریف شده است:

 • درون داد: کاربر از طریق رابط کاربری از ماشین تقاضای عملی را می‌کند.
 • برون داد: ماشین به وسیله‌ی رابط کاربری به کاربر پاسخ می‌دهد.

به طور کامل رابط کاربری تعاملی بین خود و کاربر ایجاد کرده و نیازهای کاربر از سیستم را برطرف می‌کند.

رابط کاربری در یک سیستم کامپیوتری، عبارتست از تمامی مجاری اطلاعاتی که سبب می‌شوند، کاربر و کامپیوتر با یکدیگر ارتباط برقرار کنند. از منوها، ماوس و صفحه کلید تا صدایی که از سیستم بلند می‌شود، همه می‌توانند رابط کاربری باشند.

طراحی رابط کاربری و تجربه کاربری

وظایف رابط کاربری UI :

 • طراحی رنگ و شکل آیکون‌ها
 • طراحی و تعیین چگونگی منوها
 • اطلاع‌رسانی به کاربر
 • رعایت ساختار سایت

با تمام این تعاریف باید توجه داشته باشید که رابط کاربری نقش بسیار مهمی در جذب و نگهداری مشتری داشته و اگر به صورت حرفه‌ای طراحی و پیاده‌سازی شود، باعث می‌شود که کاربران به سادگی با سایت تعامل برقرار کنند و به نتایج مطلوب خود برسند. و در آخر تمامی طراحی‌های رابط کاربری توسط برنامه‌نویس Front-end روی سایت پیاده می‌شوند.

رابط کاربری همانطور که برای یک سایت بسیار مهم بوده در قالب موبایل نیز از اهمیت بسیاری برخوردار است و شرکت‌های سازنده‌ی موبایل، هر کدام یک رابط کاربری خاص را بر روی محصولات خود ارائه می‌دهند. UI  در بعضی از این گوشی‌ها چنان دقیق طراحی و اجرا شده که به هنگام استفاده از آن احساس خوبی به کاربر منتقل شده به طوری که کاربر از دسترسی‌های آسان و سریع آن لذت خواهد برد.

 تفاوت تجربه کاربری و رابط کاربری

UI  یا رابط کاربری به مجموع صفحات، تصاویر ، المان‌ها (دکمه‌ها و آیکون‌ها) گفته می‌شود که کاربر برای ارتباط به یک برنامه یا یک دستگاه مجبور است از آن‌ها استفاده کند.

اما UX  یا تجربه کاربری، تجربه و حسی است که کاربر در ارتباط خود با سیستم یا برنامه آن را پشت سر می‌گذارد.

باید توجه داشته باشید که در هر طراحی خوب بایستی رابط کاربری و تجربه کاربری به بهترین شکل انجام شده و به درستی در هم ادغام شوند تا محصول نهایی به بهترین شکل تولید شود، در غیر اینصورت موفقیت به صفر رسیده و انتظار سود دهی خیالی خامی بیش نیست.

ضمانت بازگشت وجه

ریسک همکاری را برای شما صفـــر% میکنیم!اگر تا 7 روز کاری از خدمات دریافتی ناراضی بودید مبالغ پرداختی را با 😊 عودت می دهیم!

پشتیبانی رایگان

پشتیبانی از 6 تا 12 ماه بصورت "رایـگان" بسته به نوع خدمات دریافتی، از 6 تا 12 ماه کـاملا رایگان پشتیبان شما خواهیم بود

ارائه خدمات بر اساس نیاز شما

نیازسنجی یعنی اولین قدم!افتخار ماست که قبل از ارائه هر خدمتی، نیازهای شما را واقعا بررسی میکنیم

مشاوره رایگان

آموزش رایگان برای بهره وری بالاتردریافت مشاوره و آموزش اصولی در راستای استفاده از خدمات، حق هر کارفرماییست، حق شما را ضایع نمیکنیم!!!

ارائه خدمات در اسرع وقت

وقت شما ارزشمندترین دارایی شماستقدردان وقت ارزشمندی که در اختیار ما قرار می دهید هستیم و در اسرع وقت به تعهدات خود عمل میکنیم

خدمات پشتیبانی 7/24

7 روز هفته 24 ساعت شبانه روزخیالتون راحت، چون ما روزهای تعطیل و حتی خارج از ساعات اداری پشتیبان شما هستیم!

اگر به مشاوره، آموزش و خدمات طراحی وب سایت نیاز دارید